fbpx

Vitality T20 Blast 2021

2021 Edition of NatWest T20 Blast will start on 9 June 2021.

The Finals will be played on September 18.Teams will be split into North and South groups, with each side to play 14 games in the group stage.

 Nottinghamshire Laws are current T20 Blast Champions. Leicestershire Foxes is most successful team with three titles.

NatWest T20 Blast 2021 Squads:- 

North Group

Birmingham Bears (Warwickshire)

Ed Pollock, Dominic Sibley, Adam Hose, Sam Hain, Will Rhodes (C), Michael Burgess (wk), Tim Bresnan, Henry Brookes, Olly Stone, Jacob Lintott, Jeetan Patel.

Derbyshire Falcons (Derbyshire)

Billy Godleman (C), Luis Reece, Wayne Madsen, Alex Hughes, Leus du Plooy, Matthew Critchley, Fynn Hudson-Prentice, Matt McKiernan, Brooke Guest (wk), Michael Cohen, Samuel Conners.

Durham 

Alex Lees, Scott Steel, Graham Clark, David Bedingham, Stuart Poynter (wk), Brydon Carse, Paul Coughlin, Liam Trevaskis, Mark Wood, Matty Potts, Nathan Rimmington (C).

Lancashire Lightning

Keaton Jennings, Alex Davies ((wk), Stevan Croft, Dane Vilas (C), Josh Bohannon, Rob Jones, Danny Lamb, Tom Hartley, Tom Bailey, Liam Hurt, Matthew Parkinson.

Leicestershire Foxes 

Colin Ackermann (C), Arron Lilley, Harry Dearden, Gareth Delany, Lewis Hill (wk), Tom Taylor, Harry Swindells, Ben Mike, Callum Parkinson, Gavin Griffiths, Will Davis.

Northants Steelbacks (Northamptonshire)

Richard Levi, Paul Stirling, Joshua Cobb (C), Adam Rossington(wk), Alex Wakely, Saif Zaib, Tom Sole, Graeme White, Ben Sanderson, Nathan Buck, Brandon Glover.

Notts Outlaws (Nottinghamshire)

Chris Nash, Alex Hales, Joe Clarke, Ben Duckett, Tom Moores (wk), Daniel Christian (C), Steven Mullaney, Samit Patel, Imad Wasim, Luke Fletcher, Jake Ball.

Worcestershire Rapids

Riki Wessels, Hamish Rutherford, Jack Haynes, Jake Libby, Brett DOliveira, Ben Cox (wk), Ross Whitely, Ed Barnard (C), Daryl Mitchell, Charlie Morris, Dillon Pennington.

Yorkshire Vikings 

Adam Lyth, Tom Kohler-Cadmore (C), Joe Root, Harry Brook, Will Fraine, Jonathan Tattersall (wk), Jordan Thompson, Matthew Fisher, George Hill, Mathew Pillans, Josh Poysden.

South Group Squad

Essex Eagles 

Cameron Delport, Varun Chopra, Tom Westley, Daniel Lawrence, Ryan ten Doeschate, Adam Wheater (wk), Paul Walter, Simon Harmer (C), Shane Snater, Aaron Beard, Matthew Quinn.

Glamorgan 

Chris Cooke (C & wk), Kiran Carlson, Callum Taylor, Andrew Balbirnie, Billy Root, Daniel Douthwaite, Graham Wagg, Andrew Salter, Marchant de Lange, Timm van der Gugten, Prem Sisodiya.

Gloucestershire 

Miles Hammond, Chris Dent, Ian Cockbain, Ryan Higgins, James Bracey (wk), Jack Taylor (C), George Scott, George Scott, Graeme van Buuren, Tom Smith, David Payne, Matt Taylor.

Hampshire 

George Munsey, Tom Alsop, Sam Northeast (c), Joe Weatherley, Lewis McManus (wk), James Fuller, Ian Holland, Scoot Currie, Chris Wood, Ryan Stevenson, Manson Crane.

Kent Spitfires 

Daniel Bell-Drummond (C), Zak Crawley, Oliver Robinson (wk), Jack Leaning, Alex Blake, Jordan Cox, Grant Stewart, Calum Haggett, Matt Milnes, Imran Qayyum, Fred Klaassen.

Middlesex 

Max Holden, Stephen Eskinazi, Martin Andersson, Nick Gubbins, Dan Lincoln, John Simpson (wk), Miguel Cummins, James Harris, Tom Helm, Nathan Sowter, Steven Finn (C).

Somerset 

Steven Davies (wk), Babar Azam, Will Smeed, Tom Abell, Lewis Goldsworthy, Lewis Gregory (C), Tom Lammonby, Craig Overton, Roelof van der Merwe, Ollie Sale, Max Waller.

Surrey 

Will Jacks, Hashim Amla, Ben Foakes (wk), Rory Burns (C), Jamie Smith, Rikki Clarke, Jamie Overton, Liam Plunkett, Gus Atkinson, Daniel Moriarty, Reece Topley.

Sussex Sharks 

Philip Salt (wk), Luke Wright (C), Calum Macleod, Delray Rawlins, David Wiese, Ravi Bopara, Aaron Thomason, George Garton, Ollie Robinson, Will Beer, Danny Briggs.

NatWest Blast 2021 Schedule:

DateMatchVenueTime(GMT)
Jun 09Lancashire vs Derbyshire, North GroupEmirates Old Trafford, Manchester01:30 PM
Worcestershire vs Nottinghamshire, North GroupNew Road, Worcester04:30 PM
Kent vs Hampshire, South GroupSt Lawrence Ground, Canterbury05:30 PM
Somerset vs Essex, South GroupThe Cooper Associates County Ground, Taunton05:30 PM
June 10Glamorgan vs Gloucestershire, South GroupSophia Gardens, Cardiff05:30 PM
Middlesex vs Surrey, South GroupLord’s, London05:30 PM
Lancashire vs Leicestershire, North GroupEmirates Old Trafford, Manchester05:30 PM
Yorkshire vs Warwickshire, North GroupHeadingley, Leeds05:30 PM
June 11Leicestershire vs Derbyshire, North GroupGrace Road, Leicester05:30 PM
Nottinghamshire vs Warwickshire, North GroupTrent Bridge, Nottingham05:30 PM
Northamptonshire vs Worcestershire, North GroupCounty Ground, Northampton05:30 PM
Somerset vs Surrey, South GroupThe Cooper Associates County Ground, Taunton05:30 PM
Essex vs Hampshire, South GroupCounty Ground, Chelmsford05:30 PM
Durham vs Yorkshire, North GroupRiverside Ground, Chester-le-Street05:30 PM
Kent vs Middlesex, South GroupSt Lawrence Ground, Canterbury05:30 PM
Gloucestershire vs Sussex, South GroupCounty Ground, Bristol05:30 PM
June 12Sussex vs Hampshire, South GroupCounty Ground, Hove05:30 PM
June 13Leicestershire vs Durham, North GroupGrace Road, Leicester01:30 PM
Derbyshire vs Warwickshire, North GroupCounty Ground, Derby01:30 PM
Northamptonshire vs Nottinghamshire, North GroupCounty Ground, Northampton01:30 PM
Glamorgan vs Essex, South GroupSophia Gardens, Cardiff01:30 PM
Worcestershire vs Lancashire, North GroupNew Road, Worcester01:30 PM
Kent vs Gloucestershire, South GroupSt Lawrence Ground, Canterbury01:30 PM
June 14Surrey vs Glamorgan, South GroupKennington Oval, London05:30 PM
June 15Derbyshire vs Lancashire, North GroupCounty Ground, Derby05:30 PM
Northamptonshire vs Warwickshire, North GroupCounty Ground, Northampton05:30 PM
Somerset vs Kent, South GroupThe Cooper Associates County Ground, Taunton05:30 PM
Essex vs Sussex, South GroupCounty Ground, Chelmsford05:30 PM
Middlesex vs Hampshire, South GroupRadlett Cricket Club, Radlett05:30 PM
Durham vs Nottinghamshire, North GroupRiverside Ground, Chester-le-Street05:30 PM
Yorkshire vs Leicestershire, North GroupHeadingley, Leeds05:30 PM
June 16Worcestershire vs Yorkshire, North GroupNew Road, Worcester05:30 PM
Glamorgan vs Kent, South GroupSophia Gardens, Cardiff05:30 PM
Leicestershire vs Warwickshire, North GroupGrace Road, Leicester05:30 PM
June 17Derbyshire vs Northamptonshire, North GroupCounty Ground, Derby05:30 PM
Middlesex vs Gloucestershire, South GroupRadlett Cricket Club, Radlett05:30 PM
Surrey vs Sussex, South GroupKennington Oval, London05:30 PM
Durham vs Lancashire, North GroupRiverside Ground, Chester-le-Street05:30 PM
June 18Worcestershire vs Northamptonshire, North GroupNew Road, Worcester05:30 PM
Nottinghamshire vs Derbyshire, North GroupTrent Bridge, Nottingham05:30 PM
Essex vs Gloucestershire, South GroupCounty Ground, Chelmsford05:30 PM
Sussex vs Somerset, South GroupCounty Ground, Hove05:30 PM
Glamorgan vs Middlesex, South GroupSophia Gardens, Cardiff05:30 PM
Surrey vs Hampshire, South GroupKennington Oval, London05:30 PM
Yorkshire vs Durham, North GroupHeadingley, Leeds05:30 PM
Warwickshire vs Lancashire, North GroupEdgbaston, Birmingham05:30 PM
June 19Somerset vs Glamorgan, South GroupThe Cooper Associates County Ground, Taunton06:00 PM
June 20Northamptonshire vs Leicestershire, North GroupCounty Ground, Northampton01:30 PM
Lancashire vs Nottinghamshire, North GroupEmirates Old Trafford, Manchester01:30 PM
Durham vs Warwickshire, North GroupRiverside Ground, Chester-le-Street01:30 PM
Yorkshire vs Derbyshire, North GroupHeadingley, Leeds01:30 PM
Kent vs Essex, South GroupSt Lawrence Ground, Canterbury01:30 PM
Gloucestershire vs Hampshire, South GroupCounty Ground, Bristol01:30 PM
June 21Surrey vs Essex, South GroupKennington Oval, London05:30 PM
June 22Gloucestershire vs Kent, South GroupCounty Ground, Bristol05:30 PM
Sussex vs Glamorgan, South GroupCounty Ground, Hove05:30 PM
Derbyshire vs Leicestershire, North GroupCounty Ground, Derby05:30 PM
Nottinghamshire vs Worcestershire, North GroupTrent Bridge, Nottingham05:30 PM
June 23Surrey vs Somerset, South GroupKennington Oval, London05:30 PM
Durham vs Northamptonshire, North GroupRiverside Ground, Chester-le-Street05:30 PM
Yorkshire vs Worcestershire, North GroupHeadingley, Leeds05:30 PM
June 24Warwickshire vs Derbyshire, North GroupEdgbaston, Birmingham05:30 PM
Middlesex vs Essex, South GroupLord’s, London05:30 PM
Gloucestershire vs Glamorgan, South GroupCounty Ground, Bristol05:30 PM
June 25Worcestershire vs Durham, North GroupNew Road, Worcester05:30 PM
Leicestershire vs Yorkshire, North GroupGrace Road, Leicester05:30 PM
Derbyshire vs Nottinghamshire, North GroupCounty Ground, Derby05:30 PM
Northamptonshire vs Lancashire, North GroupCounty Ground, Northampton05:30 PM
Somerset vs Hampshire, South GroupThe Cooper Associates County Ground, Taunton05:30 PM
Essex vs Kent, South GroupCounty Ground, Chelmsford05:30 PM
Sussex vs Gloucestershire, South GroupCounty Ground, Hove05:30 PM
Surrey vs Middlesex, South GroupKennington Oval, London05:30 PM
June 26Warwickshire vs Durham, North GroupEdgbaston, Birmingham01:30 PM
Yorkshire vs Northamptonshire, North GroupHeadingley, Leeds01:30 PM
Nottinghamshire vs Lancashire, North GroupTrent Bridge, Nottingham01:30 PM
June 27Surrey vs Sussex, South GroupKennington Oval, London01:30 PM
Middlesex vs Glamorgan, South GroupRadlett Cricket Club, Radlett01:30 PM
Worcestershire vs Leicestershire, North GroupNew Road, Worcester01:30 PM
June 28Hampshire vs Middlesex, South GroupThe Rose Bowl, Southampton05:30 PM
Kent vs Somerset, South GroupSt Lawrence Ground, Canterbury05:30 PM
June 29Glamorgan vs Surrey, South GroupSophia Gardens, Cardiff05:30 PM
Sussex vs Kent, South GroupCounty Ground, Hove05:30 PM
Essex vs Somerset, South GroupCounty Ground, Chelmsford05:30 PM
Leicestershire vs Northamptonshire, North GroupGrace Road, Leicester05:30 PM
June 30Northamptonshire vs Durham, North GroupCounty Ground, Northampton05:30 PM
Warwickshire vs Yorkshire, North GroupEdgbaston, Birmingham05:30 PM
Hampshire vs Surrey, South GroupThe Rose Bowl, Southampton05:30 PM
July 1Nottinghamshire vs Leicestershire, North GroupTrent Bridge, Nottingham05:30 PM
Essex vs Glamorgan, South GroupCounty Ground, Chelmsford05:30 PM
Middlesex vs Sussex, South GroupLord’s, London05:30 PM
Lancashire vs Worcestershire, North GroupEmirates Old Trafford, Manchester05:30 PM
Gloucestershire vs Somerset, South GroupCounty Ground, Bristol05:30 PM
July 2Derbyshire vs Worcestershire, North GroupCounty Ground, Derby05:30 PM
Somerset vs Middlesex, South GroupThe Cooper Associates County Ground, Taunton05:30 PM
Glamorgan vs Sussex, South GroupSophia Gardens, Cardiff05:30 PM
Durham vs Leicestershire, North GroupRiverside Ground, Chester-le-Street05:30 PM
Yorkshire vs Lancashire, North GroupHeadingley, Leeds05:30 PM
Warwickshire vs Nottinghamshire, North GroupEdgbaston, Birmingham05:30 PM
Kent vs Surrey, South GroupSt Lawrence Ground, Canterbury05:30 PM
Hampshire vs Gloucestershire, South GroupThe Rose Bowl, Southampton05:30 PM
July 9Gloucestershire vs Middlesex, South GroupCollege Ground, Cheltenham01:30 PM
Worcestershire vs Warwickshire, North GroupNew Road, Worcester4:30 PM
Hampshire vs Somerset, South GroupThe Rose Bowl, Southampton05:30 PM
Lancashire vs Northamptonshire, North GroupEmirates Old Trafford, Manchester05:30 PM
Durham vs Derbyshire, North GroupRiverside Ground, Chester-le-Street05:30 PM
Surrey vs Kent, South GroupKennington Oval, London05:30 PM
Sussex vs Essex, South GroupCounty Ground, Hove05:30 PM
Nottinghamshire vs Yorkshire, North GroupTrent Bridge, Nottingham05:30 PM
July 16Hampshire vs Essex, South GroupThe Rose Bowl, Southampton01:00 PM
Gloucestershire vs Surrey, South GroupCollege Ground, Cheltenham01:30 PM
Warwickshire vs Worcestershire, North GroupEdgbaston, Birmingham05:30 PM
Lancashire vs Durham, North GroupEmirates Old Trafford, Manchester05:30 PM
Middlesex vs Kent, South GroupLord’s, London05:30 PM
Glamorgan vs Somerset, South GroupSophia Gardens, Cardiff05:30 PM
Northamptonshire vs Derbyshire, North GroupCounty Ground, Northampton05:30 PM
Leicestershire vs Nottinghamshire, North GroupGrace Road, Leicester05:30 PM
Hampshire vs Sussex, South GroupThe Rose Bowl, Southampton05:30 PM
June 17Lancashire vs Yorkshire, North GroupEmirates Old Trafford, Manchester05:30 PM
June 18Hampshire vs Glamorgan, South GroupThe Rose Bowl, Southampton01:30 PM
Leicestershire vs Worcestershire, North GroupGrace Road, Leicester01:30 PM
Nottinghamshire vs Durham, North GroupTrent Bridge, Nottingham01:30 PM
Somerset vs Gloucestershire, South GroupThe Cooper Associates County Ground, Taunton01:30 PM
Essex vs Middlesex, South GroupCounty Ground, Chelmsford01:30 PM
Warwickshire vs Northamptonshire, North GroupEdgbaston, Birmingham01:30 PM
Derbyshire vs Yorkshire, North GroupQueen’s Park, Chesterfield01:30 PM
Kent vs Sussex, South GroupSt Lawrence Ground, Canterbury01:30 PM
August 24TBC vs TBC, Quarter Final 1TBC05:30 PM
August 25TBC vs TBC, Quarter Final 2TBC05:30 PM
August 26TBC vs TBC, Quarter Final 3TBC05:30 PM
August 27TBC vs TBC, Quarter Final 4TBC05:30 PM
September 18TBC vs TBC, Semi Final 1Edgbaston, Birmingham10:00 AM
September 18TBC vs TBC, Semi Final 2Edgbaston, Birmingham01:30 PM
September 18TBC vs TBC, FinalEdgbaston, Birmingham05:15 PM
shares